Wyższe kwoty wynagrodzeń i świadczeń zwolnionych od podatku

Wzrosły kwoty wynagrodzeń i świadczeń, które możemy odliczyć od podatku i jest kilka nowych świadczeń, które możemy odpisać rozliczając się z fiskusem a przede wszystkim zmieniła się kwota wolna od podatku. Sprawdź co trzeba wiedzieć nim wypełnisz PIT przez internet.

Rozliczając się za 2018 rok odnosimy się do nowych przepisów, czyli tych ustalonych na rok 2019 a nie do przepisów, które obowiązywały wcześniej. To wiąże się z kilkoma istotnymi zmianami.

 

Nowa kwota wolna od podatku

Przede wszystkim zmieniła się kwota wolna od podatku, teraz jest wyższa i to aż o 2 tys. złotych. Dziś wynosi 8001 (zaś w 2017 roku było to 6001). Zmiany obejmują również kwoty wynagrodzeń i świadczeń, które można odliczyć od podatku.

Poza tym rodzicom przysługuje również możliwość odpisania od podatku kosztów związanych z opieką nad dziećmi (opiekunka, żłobek, przedszkole), pod dwoma warunkami: jeśli nie jest to świadczenie wypłacane z ZFŚS i jeśli miesięcznie nie przekracza kwoty 1 tys. złotych na dziecko.

Wypełniając PIT online warto również pamiętać, że odpisać od podatku można także dopłaty do wyjazdu dla dzieci na kolonię, obozy czy do sanatorium lub wyjazdy rehabilitacyjne. I tu znowu ważne jest kto wypłacał dopłatę. Jeśli fundusz socjalny lub ZFŚS, kwota nie ma znaczenia, odpisujemy całość. Z innych źródeł – do 2 tys. zł.

 

Co z zapomogami z ZFŚS?

Do tej pory odliczyć można było zapomogi otrzymane w związku z klęskami żywiołowymi, długotrwałą chorobą lub śmiercią do wysokości 2280 zł. W tym roku podatkowym znacznie się to zmieniło. Przede wszystkim ważne jest to kto wypłacił zapomogę. Jeśli był to fundusz socjalny, zakładowy funduszu świadczeń socjalnych(ZFŚS), albo też fundusz związków zawodowych wypłacona kwota nie ma znaczenia. Całość stanowi kwotę wolną od podatku. Zapomogi wypłacane z innych źródeł odliczamy do kwoty 6 tys. zł.

 

PIT przez internet. O czym jeszcze należy pamiętać

Odpisowi od podatku podlegają również świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów do kwoty 3 tys. złotych a także  wygrane w konkursach do 2 tys. złotych. Poza tym przepisy pozwalają na odliczenie od podatku kwoty do 3 tys. złotych dla rodzin zmarłych pracowników, emerytów lub rencistów. Zaś studenci mogą odpisać od podatku wartość świadczeń przyznawanych od uczelni w związku ze skierowaniem na studenckie praktyki zawodowe.

Jest też dobra wiadomość dla najemców mieszkań. Aktualne przepisy pozwalają odliczyć od podatku kwoty należności m.in. zaległej opłaty z tytułu czynszu najmu mieszkania czy odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego a także odsetki od tych należności.

Zupełną nowością jest także możliwość odliczenia od podatku wynagrodzenia za udzielanie pomocy służbom państwowym czy kwoty świadczenia uzyskanego z tytułu uczestniczeniem w nieodpłatnych szkoleniach z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *