rozliczenie pit w 5 krokach

Szybkie i sprawne rozliczenie PIT-37 – sprawdź, o czym musisz pamiętać

Złożenie deklaracji podatkowych wielu podatnikom kojarzy się wyłącznie z nieprzyjemnym obowiązkiem, który pochłania cenny czas. Rozliczenie PIT może wykonane przy pomocy odpowiednich programów, które ułatwią cały proces. Przeczytaj o 5 najważniejszych krokach, o których musisz pamiętać.

Krok 1 – wybierz właściwy program

Nie wiesz, czym powinieneś się kierować przy wyborze odpowiedniej aplikacji do rozliczeń? Dowiedz się, czy program, z którego chcesz skorzystać, umożliwia wypełnienie aktualnej wersji zeznania. Zwróć też uwagę na to, czy oprogramowanie poprowadzi Cię poprzez poszczególne etapy uzupełnienia formularza i sprawdzi poprawność informacji. Rozliczenie PIT przy pomocy aplikacji pozwoli na oszczędzenie cennego czasu.

Krok 2 – skorzystaj z odpowiedniego sposobu opodatkowania

Rozliczenie PIT poprzez program, skróci czas potrzebny na poprawne wypełnienie zeznania. Przed przystąpieniem do uzupełnienia danych, musisz wskazać, w jaki sposób chcesz złożyć swoją deklarację. Możesz wybrać następujące możliwości:

  1. rozliczenie indywidualne – w tym przypadku rozliczasz się sam i nie możesz skorzystać z preferencyjnych kwot podatku.
  2. rozliczenie dla samotnych rodziców – jeśli przez przynajmniej jeden w dzień roku podatkowego samotnie wychowywałeś dziecko.
  3. rozliczenie z małżonkiem zgodnie z wnioskiem, w art. 6a ust. 1 ustawy – jeżeli byłeś przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim, a małżonek zmarł przed złożeniem zeznania PIT. Możesz też wybrać tę opcję, jeśli małżeństwo zostało zawarte, zanim rozpoczął się rok podatkowy, ale małżonek zmarł przed jego końcem.
  4. rozliczenie z małżonkiem zgodnie z wnioskiem, w art. 6a ust. 2 ustawy – jeśli przez cały rok podatkowy pozostawałeś w związku małżeńskim i obowiązywała Cię wspólnota majątkowa.

Występuje jeszcze jedna opcja na rozliczenie dla podatników. Możesz z niej skorzystać, jeśli posiadasz zagraniczne rezydencje podatkowe lub jesteś w związku małżeńskim z taką osobą.

Krok 3 – Rozliczenie PIT a wymagane dokumenty

Zanim rozpoczniesz rozliczenie PIT, upewnij się, czy posiadasz wszystkie niezbędne informacje wymagane do uzupełnienia formularza. Jedną z pierwszych czynności będzie podanie odpowiednich danych osobowych i wybór urzędu skarbowego, z którym chcesz się rozliczyć. Następnie będziesz poproszony o podanie kwot znajdujących się w formularzu PIT-11, który otrzymałeś od pracodawcy. W tym arkuszu znajdziesz m.in. informacje na temat Twoich przychodów, dochodów, kosztów ich uzyskania czy wysokości opłaconych składek na ZUS. Korzystając z PIT-11 uzupełnisz odpowiednie rubryki niezbędne do złożenia deklaracji, a także wypełnisz tabelę dochodów i strat znajdującą się w części C zeznania podatkowego.

Krok 4 – Dowiedz się, z jakich ulg możesz skorzystać

Podatnicy mają obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osiągniętych zarobków. Istnieją możliwości na odliczenia od dochodu i przychodu, które wpłyną na obniżenie kwoty podatku. Są to m.in.: darowizny, koszty związane z rehabilitacją, ulga prorodzinna czy ulga mieszkaniowa. Następnie program wskaże miejsca, w które musisz wpisać odpowiednie informacje dotyczące konkretnych odliczeń i ulg. Aplikacja dokona za Ciebie niezbędne obliczenia. Do składanej deklaracji musisz dołączyć załącznik PIT-O

Krok 5 – Dostarcz deklarację PIT do urzędu skarbowego

Przed złożeniem deklaracji podatkowej upewnij się, czy wprowadzone informacje są poprawne. Jeśli wszystko się zgadza, możesz wysłać PIT do wybranego urzędu skarbowego poprzez e-Deklaracje. Po otrzymaniu deklaracji przez wybrany organ skarbowy otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Będzie to gwarancja, że Twoje zeznanie podatkowe dotarło na czas. Jeśli nie chcesz składać PIT przez internet, możesz wydrukować uzupełniony formularz w programie i złożyć go osobiście u fiskusa lub przesłać drogą pocztową.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *