kwota wolna od podatku

Rozliczamy PIT za 2018 rok. Ile wyniesie kwota wolna od podatku?

Śledzenie zmian w prawie jest o tyle istotne, że z roku na rok zachodzą w nim dosyć istotne modyfikacje. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i pozostałych podatników. W ostatnich latach dużym reformom ulega kwota wolna od podatku. Jej wartość powinny szczególnie śledzić osoby osiągające niewielkie roczne dochody. Zobacz, ile wyniesie w 2019 roku, czyli jak rozliczyć się z przychodów za 2018 rok.

Kwota wolna od podatku – kto skorzysta z niej w 2019?

Kwota wolna od podatku z założenia miała na celu wsparcie najmniej zamożnych podatników. Nieprzekroczenie ustalonego progu dochodów w danym roku oznacza zwolnienie z obowiązku opłacania podatku od osób fizycznych.

Co ważne, nie każdy podatnik ma możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku. Dotyczy to jedynie osób rozliczających się z urzędem według zasad ogólnych. Chodzi tu o podatników składających zeznania roczne PIT-36 lub PIT-37.

Z kolei kwota wolna od podatku nie będzie obowiązywać osób, które uzyskują przychody:

 • pochodzące z kapitałów pieniężnych,
 • opodatkowane liniowo,
 • opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
 • ze zbycia nieruchomości,
 • rozliczane ryczałtowo.

Ile wyniesie kwota wolna od podatku w 2019?

Kwota wolna od podatku ulega zmianie stopniowo od kilku lat. Wcześniej przez dłuższy czas pozostawała niezmienna i wynosiła 3091 zł. Modyfikacje wynikają z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, którego zdaniem poprzednia suma była zbyt niska i nie gwarantowała minimum egzystencji. Była też wyraźnie niższa od kwot wolnych od podatku obowiązujących w innych europejskich państwach, wynoszących równowartość nawet 50.000 zł. W związku z tym kwota wolna od podatku jest na bieżąco zmieniana od 2016 roku. W 2019 roku (czyli w rozliczeniu za 2018 rok) wynosi 8001 zł.

Zmiany w prawie umożliwiają większej liczbie podatników zastosowanie wyższej kwoty zmniejszającej podatek. Wzrośnie z 1088 zł obowiązujących w poprzednim roku na 1400 zł.

Jak podwyższyć kwotę wolną od podatku?

Istotną informacją dla podatników będzie fakt, że wartość kwoty wolnej od podatku może się zmienić np. wówczas, gdy skorzystają oni z odliczenia ulg podatkowych. Bardziej zadowalający próg kwoty wolnej można uzyskać, odliczając między innymi:

 • darowizny krwi i jej składniki,
 • darowizny na cele charytatywne, kultu religijnego i charytatywno-opiekuńcze kościelnych osób prawnych,
 • zapłacone składki ZUS,
 • odliczenia z tytułu korzystania z sieci internetowej do 760 zł rocznie,
 • wydatki na IKZE,
 • ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *