Przekazujemy 1% podatku – jak to zrobić?

Liczba zarejestrowanych organizacji pożytku publicznego rośnie – w tym momencie jest ich już ponad 8500. Na rzecz każdej z nich podatnicy co roku mogą przekazywać swój 1% podatku. Wsparcie jest całkowicie dobrowolne, ale nie ponosimy z tego względu żadnych ukrytych kosztów, a sama procedura jest prosta i szybka. Podpowiadamy, na rzecz jakiej organizacji możesz przekazać środki i w jaki sposób to zrobić.

 

Znajdź organizację w wykazie ustawowym

Jak znaleźć organizację, której możesz przekazać 1 procent podatku? W tym celu sprawdź wykaz ustawowy organizacji pożytku publicznego (w skrócie OPP). Jest tam zamieszczona lista organizacji o statusie OPP, którym można przekazać swoje środki w corocznym zeznaniu podatkowym. Żeby się tam znaleźć, każda organizacja musi spełnić listę warunków. Jest to m.in. posiadanie statusu organizacji pozarządowej.

Lista OPP jest na bieżąco aktualizowana, jednak organizacja, aby otrzymać 1% podatku, musi znajdować się w wykazie na dzień 30 listopada w roku poprzedzającym ten, w którym podatnicy zechcą przekazać środki na jej rzecz.

 

Przekaż 1 procent podatku

Jaką kwotę można przekazać w ramach 1% podatku? Jedynym warunkiem jest nieprzekroczenie 1 procenta – wartość może być mu równa lub mniejsza. Deklarowaną kwotę wystarczy wpisać w odpowiedniej rubryce w zeznaniu podatkowym. Co ważne, jeśli składasz więcej niż jedno zeznanie, w każdym z nich możesz przekazać 1 procent na rzecz innej organizacji.

Przekazanie 1% podatku jest dobrowolne, ale podatnik nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów z tego względu. Sam proces jest niezwykle krótki i prosty – nawet przy samodzielnym wypełnieniu deklaracji.

 

Jak możesz przekazać 1%?

Sposób przekazania 1% podatku jest niezwykle prosty i nie powinien sprawić Ci problemów. Jedyne co musisz zrobić, to odszukać numer organizacji pożytku publicznego, jakiej chcesz przekazać daną sumę pieniędzy, we wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego. Ten numer, razem z daną kwotą, wystarczy wpisać w odpowiedniej rubryce w deklaracji podatkowej. Dodatkowo możesz zdecydować się na wpisanie celu, na jaki chcesz, aby dana suma została przekazana. Jest to jednak całkowicie dobrowolne, a to, że tego nie zrobisz, nie będzie skutkowało nieprzekazaniem 1% podatku.

Taka sytuacja zdarzy się natomiast, jeśli przy podawaniu danych OPP popełnisz błąd lub w deklaracji wpiszesz kwotę wyższą niż Twój 1 procent podatku. Dlatego ważne jest ponowne sprawdzenie, czy wszystkie dane zostały wpisane poprawnie. Pomyłkę możesz poprawić składając korektę PIT w późniejszym terminie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *