PIT-28 – Jak wykonać rozliczenie podatkowe ryczałtu

PIT-28 jest deklaracją służącą do rozliczania ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Jeżeli rozliczasz się z urzędem skarbowym w ten sposób, na złożenie zeznania masz czas do 31 stycznia. W przypadku rozliczania się za pomocą PIT-28, musisz złożyć pisemne oświadczenie o chęci rozliczania według tego sposobu opodatkowania w określonym czasie. Przeczytaj o tym, jak wypełnić deklarację i z jakich odliczeń nie możesz skorzystać przy zeznaniu tego typu.

 

Czy możesz się rozliczyć za pomocą PIT-28?

Możesz rozliczać się za pomocą PIT-28, jeżeli uzyskałeś przychody w wyniku:

  • prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych opodatkowanej ryczałtem (dotyczy to wszystkich wspólników),
  • najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, jeżeli umowy te nie były zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie zapomnij o zgłoszeniu chęci rozliczenia się na podstawie PIT-28. W przypadku, gdy tego nie zrobisz, Twoja deklaracja nie zostanie przyjęta. Masz czas do 20 stycznia danego roku podatkowego, aby wybrać rozliczanie przychodów za pomocą ryczałtu. Jeśli Twoje dochody pochodzą z najmu, musisz to zrobić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w jakim uzyskałeś swoje pierwsze dochody.

W przypadku działalności gospodarczej lub przychodów z najmów bądź dzierżaw, zawiadomienie musisz złożyć do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności. Pamiętaj o tym, że w przypadku, gdy w poprzednich latach rozliczałeś się za pomocą formularza PIT-28 i nie zrezygnowałeś z tego opodatkowania, nie musisz tego robić.

 

Jakich ulg nie odliczysz za pomocą PIT-28

W przypadku rozliczenia za pomocą PIT-28 musisz wiedzieć o tym, że nie jesteś w stanie odliczyć części ulg podatkowych. Wyklucza to:

  • odliczenia ulgi prorodzinnej,
  • odliczenia ulgi dla samotnie wychowujących dziecko,
  • odliczenia ulgi dla przychodów opodatkowanych poza ryczałtem.

Korzystając z PIT-28, nie możesz liczyć na złożenie zeznania podatkowego wspólnie z małżonkiem. Gdy uzyskujecie przychody ze wspólnej własności lub posiadania rzeczy, musicie wypełnić dwie osobne deklaracje PIT-28.

W sytuacji, gdy w kolejnym roku podatkowym przekroczysz próg przychodu wynoszący 150.000 euro (w przeliczeniu na złotówki), stracisz prawo do rozliczania się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego. Jeżeli utraciłeś to prawo w ciągu roku, jesteś zobowiązany do rozliczeń na zasadach ogólnych. Musisz wtedy złożyć dwa zeznania roczne:

  • PIT-28 do 31 stycznia za rok poprzedni,
  • PIT-36 do 30 kwietnia za rok poprzedni.

 

W jaki sposób unikniesz błędów w deklaracji PIT-28?

PIT-28 to deklaracja, która może sprawić trochę problemów w przypadku obliczeń wykonywanych ręcznie. Pamiętaj o tym, że możesz złożyć ją przez internet. W tym celu użyj programu do wypełniania PIT online. Pokieruje Cię on poprzez poszczególne pola, obliczy podatek a następnie wyśle pismo do wskazanego urzędu skarbowego.

Nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swoich danych przy składaniu tak ważnej deklaracji przez internet. Wszystkie informacje są szyfrowane i bezpieczne. Co więcej, po zaakceptowaniu zeznania otrzymasz potwierdzenie w formie UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *