urzad skarbowy

Nie wiesz, gdzie złożyć zeznanie podatkowe? Sprawdź, który urząd skarbowy jest właściwy

Złożenie deklaracji podatkowej to jeden z podstawowych obowiązków podatników. Jeśli robisz to po raz pierwszy lub niedawno się przeprowadziłeś, możesz mieć wątpliwości, pod który urząd skarbowy podlegasz. Podanie błędnego adresu w zeznaniach rocznych to bardzo częsta pomyłka. Taki błąd może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Właściwy urząd skarbowy zależy od miejsca zamieszkania

Główną pomyłką podatników jest wskazanie w formularzu PIT miejsca zameldowania, które figuruje w dowodzie osobistym, a nie aktualnego miejsca zamieszkania. Pamiętaj o tym, że podatki musisz odprowadzać tam, gdzie przebywasz i pracujesz w ciągu roku. Właściwy urząd skarbowy to ten, pod który podlegałeś 31 grudnia poprzedniego roku.

Jedynym wyjątkiem jest rozliczenie na zasadzie karty podatkowej. W tym wypadku urząd skarbowy, w którym musisz złożyć zeznanie, to ten znajdujący się w miejscu położenia działalności gospodarczej.

Wspólne rozliczenie PIT

Nie wiesz, gdzie rozliczyć PIT w przypadku składania zeznania podatkowego wraz z małżonkiem? W tej sytuacji urząd skarbowy, do którego powinieneś złożyć deklarację, to ten podlegający pod kryterium miejsca zamieszkania. A co w przypadku, jeśli posiadacie różne adresy? Macie wtedy możliwość wyboru urzędu, w którym złożycie PIT.

Zasady te dotyczą tylko wspólnych formularzy wypełnianych za pomocą deklaracji PIT-36 i PIT-37. Jeśli rozliczacie się z dochodów, które nie podlegają wspólnemu opodatkowaniu, to każde z was podlega pod inny urząd skarbowy, do którego musi wysłać deklarację.

Rozliczenie PIT online

Którzy urząd skarbowy powinieneś wybrać w przypadku rozliczenia formularza PIT online? Forma złożenia PIT nie ma żadnego wpływu miejsce, w którym się rozliczasz. Twój urząd skarbowy to ten, pod który podlega miejsce, w którym mieszkałeś 31 grudnia ubiegłego roku.

Dlaczego warto wysłać PIT online? Jest to najwygodniejszy i szybki sposób na dostarczenie deklaracji do urzędu, jeśli przeprowadziłeś się pod inny adres. Cała procedura złożenia zeznania osobiście często zajmuje cały dzień, co może być dla Ciebie trudne do zrealizowania. Wypełnienie formularza PIT online zajmie Ci tylko kilka minut.

Program poprowadzi Cię przez poszczególne etapy deklaracji, wskaże właściwe pola i pomoże w obliczeniach niezbędnych do wypełnienia PIT. Po przetworzeniu zeznania otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które będzie gwarancją dostarczenia dokumentu na czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *