odsetki za podatek

Zobacz, ile mogą wynieść odsetki za spóźniony podatek. Czy możesz ich uniknąć?

Zapomniałeś o zapłacie zaliczki na PIT? Nie zdążyłeś opłacić ostatniej raty w terminie? Wiedz, że mogą grozić Ci odsetki za spóźniony podatek. Pamiętaj, że obejmują one bazową kwotę oraz jej oprocentowanie. Sprawdź, jak nalicza się taką sumę i czy możesz uniknąć płacenia odsetek.

Jak obliczyć odsetki za spóźniony podatek?

Nie zwlekaj z zapłatą zobowiązań. Odsetki za spóźniony podatek są naliczane już od pierwszego dnia zwłoki. Urząd skarbowy nie upomina się o uiszczenie opłaty, dlatego musisz sam pamiętać o tym obowiązku. W przypadku, gdy tego nie zrobisz, będziesz musiał ponieść konsekwencje swojego błędu.

Na wysokość odsetki za spóźniony podatek składają się:

  • wysokość zaległości,
  • stopy odsetek za zwłokę,
  • liczba dni opóźnienia.

Powyższe wartości musisz przez siebie pomnożyć, a następnie rezultat podzielić przez liczbę dni w roku. Zaokrąglij wynik do pełnych złotych: końcówka mniejsza niż 50 groszy jest zaokrąglana w dół, a 50 groszy i więcej w górę. Odsetki za spóźniony podatek liczy się od pierwszego dnia po upływie wyznaczonej daty płatności.

Odsetki za spóźniony podatek powinny być naliczane zgodnie z podstawową i preferencyjną stawką. Wynosi ona odpowiednio 2% i 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego. Obniżona stawka wynosi tylko ¾ podstawowej. Możesz z niej skorzystać, jeśli złożysz korektę zeznania, uzupełnioną o przyczyny. Musisz wtedy uregulować wszystkie zaległości w terminie 7 dni od złożenia swojej korekty.

W jaki sposób opłacić zaległe należności?

Zastanawiasz się, jak opłacić powstałe zaległości wobec Twojego fiskusa? Istnieją dwa sposoby na odsetki za spóźniony podatek. Wybierz uregulowanie płatności poprzez jeden przelew bankowy – musisz wtedy wysłać całą kwotę zaległego podatku plus wszystkie odsetki. Możesz też rozdzielić opłaty i uiścić je za pomocą dwóch przelewów. Jeden z nich będzie zawierał całą kwotę zaległego podatku, a drugi wszystkie odsetki za spóźniony podatek.

Jak uniknąć odsetek?

Zapomniałeś o terminowej zapłacie podatku? W niektórych przypadkach możesz uniknąć negatywnych konsekwencji. Dotyczy to jednak symbolicznych kwot. Zastanawiasz się, kiedy unikniesz odpowiedzialności w wypadku niedotrzymania terminu? Jeśli wysokość zaległej kwoty w dniu wpłaty nie przekracza 8,70 zł, będziesz zwolniony z uregulowania odsetek. Pamiętaj o tym, że im szybciej spłacisz należność, tym większe szanse, że odsetki za spóźniony podatek nie przekroczą wyznaczonego limitu i ominiesz dodatkowe koszta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *