Wszystko, co musisz wiedzieć o PIT-36L. Kiedy możesz wybrać deklarację i jak najszybciej ją złożyć?

Rozliczenie się z urzędem skarbowym to obowiązek każdego podatnika, który w poprzednim roku uzyskał przychody. Wysokość przychodów jest nieistotna – wszystkich podatników obowiązuje termin końca kwietnia ma złożenie odpowiedniego zeznania. Ci, którzy wybrali liniową formę opodatkowania dochodów, powinni wypełnić PIT-36L. Kogo dotyczy ta deklaracja i w jaki sposób można ją złożyć?

 

PIT-36L dla podatku liniowego

Dochody co do zasady są opodatkowane według skali podatkowej. Rozliczanie się na podstawie podatku liniowego jest możliwe tylko z uprzednim zadeklarowaniem takiej chęci przez podatnika. Aby rozliczać się na PIT-36L, do 20 stycznia musi on złożyć pisemne oświadczenie o wyborze takiej formy rozliczenia. W przypadku osób zakładających nową działalność wystarczy wybranie tej formy we wniosku CEIDG-1.

Nie zawsze można jednak rozliczyć się na druku PIT-36L. Nie zrobisz tego w przypadku, gdy (samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej odpowiedzialności prawnej) prowadzisz działalność gospodarczą i uzyskujesz z niej przychody:

  • ze świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy lub
  • ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy.

Dane czynności muszą być wykonywane osobiście przez Ciebie lub wspólnika w ramach stosunku pracy bądź spółdzielczego stosunku pracy.

 

Podatek liniowy, czyli jaki?

Podatek liniowy wyznacza jednolitą stawkę podatku, niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Wysokość podatku wynosi 19%. Z tego korzystanie z podatku liniowego jest najbardziej opłacalne dla przedsiębiorców osiągających wysokie roczne dochody z prowadzonej działalności.

Elementem, na który warto zwrócić uwagę przy rozważaniu przejścia na podatek liniowy, są ulgi. Składanie PIT-36L znacznie ogranicza możliwość korzystania z odliczeń podatkowych. Na tym rodzaju deklaracji odliczysz wyłącznie:

  • składki ZUS,
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • ulgi związane z działalnością badawczo-rozwojową,
  • ulgi na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego).

Pamiętaj też, że w przypadku PIT-36L nie będziesz mieć możliwości łączenia na deklaracji innych źródeł przychodów. Jeżeli oprócz prowadzonej działalności gospodarczej, Twoim źródłem przychodów jest umowa o pracę, powinieneś dodatkowo wypełnić i złożyć deklarację PIT-37.

 

Sposoby na wypełnienie PIT-36L

Pod względem możliwości dostarczenia pisma do urzędu skarbowego, PIT-36L nie różni się od pozostałych zeznań podatkowych. Można wypełnić go w standardowy sposób – po wydrukowaniu dokumentu i wysłać pocztą (listem poleconym) lub złożyć osobiście w wybranym urzędzie.

Coraz więcej podatników decyduje się na inną formę, czyli wypełnienie PIT przez internet i wysłanie go w formie elektronicznej. To zdecydowanie najszybszy sposób – uzupełnienie PIT-36L nie zajmuje więcej, niż 5 minut. Program wskazuje pola, które należy uzupełnić. Podatnik nie musi dokonywać obliczeń, system robi to samodzielnie, a przed przesłaniem deklaracji sprawdza jej poprawność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *