Pit 11 2020

PIT-11 – co musisz o nim wiedzieć?

Płatnicy, czyli pracodawcy, zleceniodawcy, a nawet ZUS, mają obowiązek dostarczyć podatnikom wypełniony druk PIT-11. Z jego pomocą rozliczają zeznania podatkowe osoby korzystające z formularzy PIT-36 oraz PIT-37. Warto wiedzieć, jakie dokładnie informacje zawiera PIT-11 i jak go wykorzystać do wypełnienia swojego zeznania podatkowego.

PIT-11 – jakie dane zawiera?

W dokumencie PIT-11 zamieszcza się takie informacje, jak:

  • kwota przychodów,
  • kwota dochodów,
  • koszty uzyskania przychodu,
  • wysokość pobranych składek (np. zdrowotne, na ZUS),
  • wysokość zaliczek pobranych na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Na druku PIT-11 podatnik znajdzie najważniejsze informacje potrzebne do wypełnienia swojego zeznania podatkowego.

Co zrobić z PIT-11?

Podatnik otrzymuje PIT-11 po to, by z jego pomocą rozliczyć się z fiskusem. Dotyczy to jednak wyłącznie osób rozliczających się z PIT-36 i PIT-37. Informacje dotyczące przychodów, zaliczek, dochodów i składek, które znajdują się w tym dokumencie, muszą zostać wpisane do wyznaczonych pól w deklaracji podatkowej. Niektóre osoby dostają nawet kilka formularzy PIT-11 – wszystkie druki należy rozliczyć na jednym zeznaniu podatkowym.

Osoby, które nigdy wcześniej nie składały takiego formularza i nie są pewne, czy dobrze go uzupełnią, nie muszą robić tego samodzielnie. Rozwiązanie stanowi program do wypełniania zeznań podatkowych. Jego zadaniem jest pokazywanie podatnikowi, jakie informacje powinien zamieścić w różnych częściach formularza. Taka aplikacja powinna też wyliczyć niezbędne sumy, które należy wpisać do druku PIT. Z jej pomocą można się rozliczyć z fiskusem w kilka minut.

Co zrobić z PIT-11 po uzupełnieniu deklaracji?

Niektórzy myślą, że wystarczy wykorzystać PIT-11 do wypełnienia zeznania podatkowego, a potem można wrzucić go do śmieci. Nie jest to jednak prawda. Prawo stanowi, że musi minąć aż 5 lat zanim podatnik będzie mógł to zrobić. Okres ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym dana osoba rozliczała się z fiskusem. Obowiązek przechowywania dotyczy wszystkich dokumentów podatkowych. Zaleca się trzymać PIT-11 w bezpiecznym miejscu również dlatego, że może się jeszcze przydać w kolejnym roku. W jaki sposób? Warunkiem umożliwiającym rozliczenie deklaracji elektronicznej przy użyciu danych autoryzujących jest podanie kwoty przychodu, jaki został uzyskany w poprzednim roku podatkowym. Można ją sprawdzić w formularzu PIT-11.

 

Warto wiedzieć, że to płatnik przekazuje PIT-11 do urzędu skarbowego, dlatego podatnik nie musi tego robić. Wystarczy, że złoży swoją deklarację podatkową w określonym terminie. W 2019 roku PIT-36 i PIT-37 trzeba oddać do 30 kwietnia.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *