kilometrówka

Kilometrówka w PIT- kiedy należy ją prowadzić?

Kilometrówka w PIT to sposób rozliczania użytkowania prywatnego samochodu do celów służbowych we własnej działalności lub w wypadku użycia swojego auta na rzecz pracodawcy lub zleceniodawcy. Ewidencję należy przeprowadzić w celu ustalenia faktycznego przebiegu pojazdu. Sprawdź, co powinna zawierać kilometrówka w PIT i w jaki sposób możesz rozliczyć swoje podróże służbowe.

Jakich sytuacji dotyczy kilometrówka w PIT?

Nie wiesz, czy każde użycie własnego samochodu w celach firmowych może być rozliczone? Kilometrówka w PIT nie dotyczy jedynie prywatnych samochodów wykorzystywanych przy działalności gospodarczej. Przepisy prawa mówią, że kilometrówkę w PIT należy prowadzić w następujących przypadkach:

 • jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i wykorzystujesz swój prywatny pojazd do celów firmowych, ale nie jest on wprowadzony do majątku firmy (np. jest użytkowany w formie leasingu),
 • Twój pracownik używa własnego pojazdu do celów działalności firmy.

W pierwszym z przypadków kilometrówka w PIT, jeśli użytkujesz własne auto, powinna zawierać przeliczenie limitu, do którego można rozliczać wydatki. W tej sytuacji kluczową dla Ciebie informacją jest liczba przejechanych kilometrów w celach służbowych. W drugiej opcji wydatki na auto powinny być wyliczane w sposób zryczałtowany lub też jako kwota ustalona przy zastosowaniu stawek za każdy kilometr przebiegu.

Kilometrówka w PIT nie musi być przez Ciebie prowadzona, jeśli:

 • używasz pojazdu pracownika i rozliczasz się z nim w formie ryczałtu pieniężnego za jazdy lokalne,
 • prowadzisz działalność i używasz cudzego samochodu ciężarowego, użytkowanego na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia.

Po co prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów?

Głowna funkcja ewidencji przebiegu pojazdów to wyliczenie, ile poniesionych wydatków na pojazd w danym miejscu możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Kilometrówka w PIT służy do ustalenia podstawy opodatkowania w odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pamiętaj o tym, że kilometrówka musi być prowadzona dla każdej wykonanej trasy z osobna. Nie możesz prowadzić ewidencji zbiorczej o wszystkich wyjazdach przeprowadzonych w danym miesiącu. Każdą z tras musisz rozpisać osobno, a następnie zsumować łączną wartość. Kilometrówka w PIT jest rozliczana dla każdego roku podatkowego: od stycznia do grudnia. W przypadku, gdy w grudniu zdarzy Ci się nadwyżka, to nie możesz jej przenieść do styczniowej ewidencji.

Kilometrówka w PIT – co musisz w niej umieścić

Jeśli chcesz prowadzić kilometrówkę, to pamiętaj, że w Twojej ewidencji powinny się znaleźć następujące informacje:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • imię i nazwisko oraz adres osoby korzystającej z pojazdu,
 • pojemność silnika,
 • data i cel wyjazdu,
 • opis trasy (termin rozpoczęcia i zakończenia),
 • stawka za 1 kilometr przebiegu pojazdu,
 • liczba przejechanych kilometrów,
 • kwota, która wynika z pomnożenia stawki za 1 kilometr i liczby przejechanych kilometrów,
 • podpis i dane pracodawcy/podatnika.

Kilometrówka w PIT ma ograniczenia w zaliczaniu faktycznie poniesionych wydatków do kosztów. Istotną sprawą jest liczba pokonanych kilometrów w celach służbowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *