kiedy pit 0

Kiedy należy złożyć załącznik PIT 0?

Zamierzasz rozliczyć swoje dochody, korzystając z ulg podatkowych? Musisz pamiętać o wykazaniu tego na odpowiednim formularzu, jakim jest załącznik PIT 0. Bez niego nie będziesz mógł się ubiegać o zwrot z tytułu ulgi prorodzinnej czy wydatków na rehabilitację. Zobacz, jak wypełnić załącznik PIT 0.

Rodzaje dostępnych ulg i odliczeń na załączniku PIT 0

Przy rozliczeniu rocznego zeznania warto pamiętać o możliwości rozliczenia ponoszonych wydatków, które mogą zostać zwrócone (w części bądź w całości). Aby to zrobić, musisz poinformować fiskusa o ulgach, które chciałbyś odliczyć. Do deklaracji podatkowej dołącz załącznik PIT 0.

Pamiętaj, że ten formularz obowiązuje jedynie osoby rozliczające się przy pomocy PIT-28, PIT-36 lub PIT-37. Możesz skorzystać z dwóch rodzajów ulg: odliczonych od podatku i tych odliczonych od dochodu.

Od podatku odliczysz:

  • ulgę abolicyjną,
  • ulgę prorodzinną,
  • ulgę z tytułu umowy aktywizacyjnej,
  • ulgę na wyszkolenie uczniów.

Natomiast od dochodu:

  • ulgę rehabilitacyjną,
  • zwrot nienależnie pobranych świadczeń,
  • wydatki na nabycie nowych technologii,
  • ulgę internetową,
  • darowizny (na cele charytatywne czy dotyczące kultu religijnego),
  • ulgę z tytułu wpłat na IKZE.

Warto wspomnieć o tym, że formularz PIT 0 nie obowiązuje osoby dokonujące obliczeń z tytułu ZUS, składek zdrowotnych czy kosztów uzyskania przychodu.

Załącznik PIT 0 – w jaki sposób możesz go złożyć?

Dostarczając zeznanie podatkowe, w którym dokonujesz odliczeń ulg podatkowych, musisz pamiętać o dostarczeniu PIT-0. Załącznik PIT 0 należy złożyć w tym samym terminie co deklarację PIT. Możesz oddać go osobiście, przez internet poprzez e-Deklaracje lub przesłać go pocztą.

Korzystając z PIT 0, należy pamiętać o posiadaniu odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej ulgi. Powinieneś ją przechowywać aż do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego za dany rok. Pamiętaj, że możesz zostać poproszony o okazanie dokumentów w momencie ewentualnej kontroli skarbowej.

Wspólne rozliczenie deklaracji – załącznik PIT 0

Małżonkowie rozliczający się przy pomocy PIT-36 i PIT-37 mogą wypełnić jeden wspólny załącznik PIT 0. Liczba składanych załączników zależy od ilości wykazywanych ulg. Przykładowo dokonując czterech darowizn – dane nie zmieszczą się na jednym druku. Będziesz zmuszony do skorzystania z kolejnych, które będziesz musiał oznaczyć następnymi numerami.

Pamiętaj, że rozliczając się na odrębnych deklaracjach z małżonkiem, nie możecie złożyć wspólnego druku PIT 0.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *