Darowizna kościelna

Darowizna kościelna – zobacz, jak ją odliczyć w zeznaniu podatkowym

Darowizna kościelna różni się znacząco od standardowych ulg. Możesz ją odliczyć w całości od swojego podatku. Jej górna wartość zależy od rodzaju i charakteru darowizny. Sprawdź, na jakie cele możesz ją przekazać i jak uzyskać ulgę podatkową z tego tytułu?

Darowizna kościelna na wyznaczone cele

Darowizny przeznaczone na kościół zostały podzielone na dwie grupy:

  • darowizny na cele kultu religijnego,
  • darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła Katolickiego lub innych Kościołów uprawnionych na podstawie umów.

Każda z tych grup podlega uzyskaniu ulg podatkowych. Warto pamiętać, że darowizna kościelna nie musi być przekazana wyłącznie w formie pieniężnej. Darowizną może być np. przekazanie przedmiotów liturgicznych do parafii.

Jak odliczyć wydatki na cele kultu religijnego?

Darowizna kościelna na cele kultu religijnego powinna być odliczona od całej kwoty przekazanej darowizny. Nie może ona przekroczyć 6% całkowitej wartości dochodu podatnika. Warto pamiętać, że dotyczy to wszystkich wydatków na cele dobroczynne. Oznacza to, że jeśli przekazałeś darowiznę na rzecz krwiodawstwa w danym roku podatkowym, musisz dodać do siebie wszystkie kwoty.

Nie zapomnij również o wskazaniu celu darowizny. Możesz opisać go bardzo ogólnie – „darowizna na cele kultu religijnego” lub wskazać konkretne działanie, na które miała być przekazana darowizna np. „darowizna na odnowienie kościelnych ław”.

Wydatki na cele charytatywno-opiekuńcze

Warto pamiętać, że darowizna kościelna może zostać odliczona od dochodu w całości. Nie ma tutaj ograniczeń co do górnej granicy kwoty. Może to spowodować obniżenie podatku o znaczną sumę. Zobacz, co obejmuje działalność charytatywno-opiekuńcza.

Będzie to m.in.:

  • organizowanie pomocy w zakresie ochrony macierzyństwa,
  • prowadzenie żłobków, burs i schronisk,
  • organizowanie pomocy osobom dotkniętym klęskami żywiołowymi i epidemiami,
  • prowadzenie zakładów dla sierot, starców, osób upośledzonych umysłowo lub fizycznie.

Jakie dokumenty są Ci potrzebne do rozliczenia ulgi?

Na samym początku warto wspomnieć o tym, że podatnik na deklaracji podatkowej ma obowiązek wskazać:

  • wartość darowizny,
  • wartość odliczenia,
  • dane identyfikujące obdarowanego w szczególności jego adres i nazwę.

Darowizna na kościół może zostać rozliczona w oparciu o PIT-O. Powinien on zostać dołączony przez do zeznania rocznego w urzędzie skarbowym. Podatnik nie ma obowiązku dodawania dowodów wpłaty darowizn. Musi on przechowywać te dane na wypadek kontroli urzędu skarbowego.

Darowizna kościelna zostanie zwolniona z opodatkowania wyłącznie, gdy jej odbiór zostanie potwierdzony przez osobę kościelną. W ciągu najbliższych dwóch lat osoba kościelna jest zobligowana do opracowania sprawozdania o przeznaczeniu pieniędzy na wybrany cel.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *