Rozliczanie PIT-37 przez internet

Obowiązku płacenia podatków nie można uniknąć. Możemy jednak postarać się by było to zadanie szybkie i proste. Tak właśnie będzie, jeśli zdecydujemy się wypełnić PIT przez internet.

PIT- 37 to jedna z najpopularniejszych deklaracji podatkowych, którą co roku wypełniają miliony podatników. Dotyczy ona wszystkich zatrudnionych na etacie, umowie o pracę lub umowie o dzieło. Od kilku lat mamy możliwość wypełnienia deklaracji PIT przez internet. Ta rosnąca popularność PIT online jest związana z tym, że zdecydowanie jest to  najszybsza a także najprostsza opcja rozliczenia podatku, zostawiająca daleko w tyle odręczne wypełnianie deklaracji PIT-37.

 

PIT przez internet – to nie może być prostsze

W zasadzie wystarczy, że każdy kto chciałby wypełnić PIT online, zaloguje się do serwisu lub pobierze darmowy program do wypełniania deklaracji PIT-37. Do tego, jeśli wcześniej nie wypełnialiśmy PIT przez internet, warto mieć dowód osobisty  pod ręką, bowiem potrzebować będziemy kilku danych by móc się zarejestrować. Ważne jest również, byśmy znali kwotę przychodu z ubiegłorocznego zeznania podatkowego. Ta informacja będzie niezbędna podczas autoryzacji deklaracji podatkowej. I oczywiście potrzebny jest też PIT – 11, ten dokument wystawiany jest przez nasz zakład pracy, zleceniodawcę lub ZUS.

 

Co więcej? Niewiele

  • Po zalogowaniu się do programu wystarczy korzystać z wyświetlających się wskazówek i uważnie wypełniać pola. Uwaga: warto pamiętać o przysługujących nam ulgach. Od podatku odpisać możemy internet czy koszt rehabilitacji. Rodzice samotnie wychowujący dzieci też mogą liczyć na ulgę, a małżeństwa mogą wspólnie wypełnić PIT online. Nie pomińmy też kwoty wolnej od podatku, w tym roku wynosi ona 8001 złotych.
  • Po wypełnieniu formularza konieczna jest autoryzacja- to właśnie ten moment na podanie kwoty przychodu za ubiegły rok podatkowy. Potem zostaje nam już jedynie wysłanie formularza do właściwego urzędu skarbowego oraz zaczekanie na UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To ważny dokument. Przyda się w razie kontroli fiskusa, będzie też naszym potwierdzeniem, że rozliczyliśmy się z fiskusem o czasie. Warto więc zapisać UPO na dysku lub wydrukować go i schować wraz z innymi dokumentami.

 

PIT online, jako ostania deska ratunku

Na wypełnienie deklaracji podatkowej mamy czas do końca kwietnia, a w zasadzie do północy ostatniego dnia tego miesiąca. Wówczas to urzędy skarbowe pękają w szwach przyjmując (niemal) spóźnionych podatników. W sukurs przychodzą nam nowe technologie czyli właśnie wypełnienie PIT przez internet. Warto docenić to rozwiązanie. Procedura zajmuje około pięciu minut  i dzięki rozliczeniu PIT-37 online możemy uniknąć grzywny- czyli kary za przekroczenie terminu do rozliczenia się z fiskusem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *