Odliczenia od dochodu w 2019 za 2018 r.

Co zrobić by zapłacić mniejsze podatki? Sprawdź, jakie ulgi podatkowe ci przysługują i co możesz odliczyć wypełniając PIT2019.

Wciąż niewiele osób wie, że co roku, wypełniając PIT-37 niezależnie czy wypełniamy deklarację ręcznie czy też korzystamy z możliwości wypełnienia PIT przez internet, przysługuje nam szereg ulg podatkowych. Choćby odpis za koszty dostępu do internetu albo za …pomaganie innym. Sprawdź jak zaoszczędzić płacąc podatki.

 

Ulgi podatkowe – wszystko co musisz wiedzieć

Wiadomo, że odliczyć od podatku można składki na indywidualne konto zabezpieczenia społecznego  (IKZE), czy kwotę z tytułu  zapłaconych składek ZUS, a także składek na ubezpieczenia zdrowotne (tu jedynie w wysokości 7,75 proc. podstawy a nie 9 proc., które płacimy).

Do tego w PIT 2019 odliczeniu podlegają darowizny: na kościół lub na organizacje społeczne. Odpisać możemy więc te kwoty, które przekazaliśmy na cele dobroczynne. Odliczeniu podlega nawet oddanie krwi! Ale uwaga, po pierwsze wszystko musi być udokumentowane ( w przypadku oddania krwi potwierdzenie ze stacji krwiodawstwa), po drugie wydatki z tych grup sumują się i łącznie możemy odpisać jedynie kwotę nie przekraczającą 6 proc. naszego dochodu.

Odpisać możemy też koszty leków i zakupu sprzęt do rehabilitacji. Ważne jest udokumentowanie wydatków: kiedy, gdzie, za ile kupiliśmy leki  a także dla kogo. W przypadku leków potrzebne jest potwierdzenie konieczności stosowania tego leku wydawane przez lekarza. Zaś w przypadku sprzętu rehabilitacyjnego przedłożenie razem z PIT-37 orzeczenia o niepełnosprawności. Poza tym odliczamy w PIT-37 miesięczne koszty leków minus 100 zł, zaś kwota związana z kosztem sprzętu do rehabilitacji nie ma ograniczenia.

 

Ulgi za samochód, internet, pracę za granicą

Inne ulgi podatkowe to koszty zakupu samochodu i koszty internetu. W pierwszym przypadku odpisać możemy maksymalnie 2 280 zł a przy tym musimy przedstawić akt własności lub współwłasności i do tego zaświadczenie o niepełnosprawności. Za internet -do 760 zł rocznie, ale tylko przez pierwsze dwa lata z rzędu.

Podatnicy, którzy pracowali za granicą i tam płacili podatki mogą odliczyć tę kwotę od podatku. Ważne jest jednak przedstawianie dokumentu od zagranicznego pracodawcy, czyli przedłożenie odpowiednika polskiego PIT-11.

Przedsiębiorcy mogą odpisać od podatku koszty poniesione na rozwój i badania. Jednak nie więcej niż 30-50 proc. przy czym potrzebna jest skrupulatna ewidencja i udokumentowanie wydatków.

 

Ulgi na dzieci- kwoty

Na końcu, ale nie mniej ważne są ulgi podatkowe na dzieci. W PIT-2019  Rodzice małoletnich dzieci mogę odpisać rocznie od podatku kwotę od  1112,04 na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 na trzecie i do 2700,00 na czwarte i kolejne, jeśli spełniają kryteria dochodowe. To znaczy, że suma zarobków rodziców, którzy wspólnie wychowują dzieci nie może przekraczać 112 tys. złotych. Zaś w przypadku rodziców samotnie wychowujących dziecko progiem jest dochód w wysokości 56 tys. złotych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *