PIT-39 – jak wypełnić? Co musisz zrobić by prawidłowo rozliczyć podatek?

PIT-39 to deklaracja służącą do rozrachunku przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Musisz ją złożyć w przypadku, gdy od nabycia bądź wytworzenia danej nieruchomości do momentu jej sprzedaży nie upłynęło 5 lat. Przychód ten jest opodatkowany w wysokości 19%. Zobacz, jak wypełnić PIT-39 i czego potrzebujesz, aby to zrobić.

 

Kto musi złożyć PIT-39?

Masz wątpliwości czy musisz złożyć PIT-39? Wedle przepisów prawa musisz to zrobić, gdy odpłatnie zbyłeś nieruchomość. Rozumie się przez to następujące terminy:

 • nieruchomości budynkowe – są to budynki związane w sposób trwały z gruntem, stanowiące przedmiot własności odrębnej od gruntu,
 • nieruchomości lokalowe – nieruchomości, które stanowią odrębny przedmiot własności,
 • nieruchomości gruntowe – części powierzchni ziemi, które stanowią odrębny przedmiot własności.

Podatek PIT, z którego musisz się rozliczyć, jest obliczany od dochodu. Podatek ten to przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości. Możesz go obliczyć odejmując koszty odpłatnego zbycia od kwoty sprzedaży zawartej w umowie. Zastanawiasz się, co wchodzi w skład odpłatnego zbycia? Są to koszty związane z doprowadzeniem transakcji do skutku. Możesz w to wliczyć prowizje dla pośredników, sporządzenie aktów notarialnych, koszty reklamy sprzedaży w prasie itd.

 

Złożenie PIT-39 – Kiedy nie musisz tego robić?

Nie wiesz czy musisz złożyć deklarację PIT-39? Zanim zaczniesz myśleć o tym jak wypełnić PIT-39, upewnij się, kiedy jesteś z tego zwolniony. Jeśli uzyskany przychód ze zbycia nieruchomości przekazałeś na własne cele mieszkaniowe, czyli:

 • spłata kredytu lub pożyczki zaciągniętego na cele mieszkaniowe,
 • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziały w takim prawie,
 • rozbudowa, przebudowa lub adaptacja na własne cele mieszkalne w lokalu, budynku bądź jego części,
 • zakup lokalu mieszkaniowego lub budynku, jego części lub udziału,
 • nabycie gruntu, udziału w gruncie lub użytkowania gruntu wieczystego, bądź udziału w tym prawie.

Jak wypełnić PIT-39? Sprawdź, czego potrzebujesz

Boisz się popełnienia błędów i zastanawiasz się, jak wypełnić PIT-39? Prócz określenia wartości podatku, musisz zwrócić uwagę na koszty uzyskania przychodów. Są one powiązane z następującymi zdarzeniami:

 • nabyciem nieruchomości lub prawa majątkowego,
 • podatkiem zapłaconym od spadków i darowizn,
 • nakładami na wybudowanie nieruchomości lub prawa majątkowego,
 • nakładami, które wpłynęły na powiększenie wartości danej nieruchomości lub praw majątkowych (np. dane nakłady na prace wykończeniowe w lokalu mieszkalnym).

 

PIT-39 nie ryzykuj pomyłki – rozlicz się online

PIT-39 to rodzaj deklaracji, której nie wypełniasz zbyt często. Jeżeli składasz ją po dłuższej przerwie lub nie miałeś z nią wcześniej do czynienia i nie wiesz, jak wypełnić PIT-39, zainteresuj się programem online.

Dzięki systemowi internetowemu, który umożliwi Ci wypełnianie i przesyłanie PIT-ów, jesteś w stanie zrobić to w kilka chwil. System samodzielnie wykona wszystkie obliczenia i poprowadzi Cię przez kolejne etapy do momentu złożenia deklaracji. Zostanie ona wysłana do Twojego urzędu skarbowego. W momencie, gdy dokument zostanie zaakceptowany, otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które posłuży Ci jako potwierdzenie złożenia PIT-39.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *