e deklaracja

Pierwsza e-Deklaracja – co musisz wiedzieć, by prawidło rozliczyć PIT online?

Składanie deklaracji drogą elektroniczną cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlaczego ta się dzieje? Cyfryzacja sprawiła, że nie trzeba tracić czasu na stanie w urzędowych kolejkach. Co więcej, to rozwiązanie ułatwia poprawne umieszczenie wszystkich danych w formularzu. Co jeszcze warto wiedzieć, by e-Deklaracja została poprawnie wypełniona?

e-Deklaracja – jak wypełnić ją sprawnie i bezbłędnie?

Wypełniane papierowego PIT-u wymaga czytania elektronicznej lub papierowej instrukcji i postepowania zgodnie z podpowiedziami zawartymi w niej. Ilość umieszczonych tam informacji jest bardzo duża i sprawia, że wypełnienie PIT-u jest skomplikowane. W tej sytuacji z pomocą przychodzi program do wypełniania formularzy PIT. Program pokazuje krok po kroku wypełniającemu, jak i co powinien wpisać w poszczególne pola. Dzięki temu nawet skomplikowane obliczenia są wykonane bezbłędnie i e-Deklaracja zostaje wypełniona szybko i prawidłowo. Można ją wysłać, nie wychodząc z domu. To duże ułatwienie i oszczędność czasu.

e-Deklaracja i obowiązujące terminy

Bardzo ważne jest, by rozliczyć się w wyznaczonym przez prawo terminie. Ostateczny termin składania zeznań zależy nie tylko od rodzaju formularza np. PIT-37 należy złożyć do końca kwietnia, a PIT-19A do końca stycznia.

W niektórych przypadkach termin składania PIT-u zależy od formy, w jakiej zostaje złożony. Tutaj dobrym przykładem mogą być dokumenty składane przez pracodawców np. PIT-8C, PIT-11, Pit-R czy IFT-1/IFT-1R. Gdy płatnik chce je złożyć w formie papierowej i przygotowuje je dla nie większej ilości płatników niż 5 osób, to ma czas do końca stycznia. Jeżeli jednak wyżej wymienione dokumenty płatnik chce przekazać w formie elektronicznej, czyli jako e-Deklaracja to ma czas na to do 28 lutego. Takie wydłużenie czasu składania zeznań sprawia, że niejednokrotnie rozliczenie online jest korzystniejsze dla płatnika.

Urzędowe Potwierdzenie Odbioru – czy trzeba je mieć?

UPO to plik, który potwierdza złożenie deklaracji PIT w określonym terminie. Jest to bardzo ważny dokument, szczególnie w przypadku, gdy e-Deklaracja składana jest w ostatniej chwili, ponieważ UPO zawiera informację o dokładnym terminie złożenia dokumentu, a więc w przypadku kontroli płatnik czy podatnik, może wykazać, że nie spóźnił się ze złożeniem dokumentu.

Urzędowe Potwierdzenie Odbioru generowane jest przez program do składania PIT-ów po kliknięciu polecenia Wyślij (gdy już zostanie zweryfikowana i zaakceptowana tożsamość osoby wypełniającej PIT). Takie potwierdzenie pojawia się w programie, w formie elektronicznej. Plik ten należy pobrać i archiwizować przez 5 lat, tak samo, jak pozostałe dokumenty podatkowe.

e-Deklaracja – jak potwierdzić swoja tożsamość?

Polskie prawo podatkowe przewiduje potwierdzenie tożsamości na dwa sposoby, podczas wysyłania formularza PIT drogą elektroniczną. Podatnicy rozliczający się jako osoby fizyczne mogą użyć kwalifikowanego podpisu, jeśli go posiadają (wyrobienie takiego podpisu jest płatne). Osoby fizyczne nie mają obowiązku posiadania takiego podpisu. Gdy go nie mają, mogą skorzystać z podania danych autoryzacyjnych. Co to za dane? Gdy zostanie wypełniona e-Deklaracja wystarczy podać kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu podatkowym za zeszły rok. W przypadku wypełniania pierwszego PIT-u przez nowego podatnika kwota ta wynosi 0 zł i taką właśnie należy podać, jako dane autoryzacyjne.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku rozliczeń składanych przez płatników niebędących osobami fizycznymi. W ich przypadku wymagane jest posiadania podpisu kwalifikowanego. Jest to jedyna możliwość na potwierdzenie tożsamości przez takich płatników.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *