Koszty podwyższone, koszty uzyskania przychodu. Pracowniku, sprawdź, jaka kwota Ci przysługuje

Każdy podatnik, który dojeżdża do pracy z innej miejscowości, ma prawo rozliczyć tak zwane koszty podwyższone. Prawo to dotyczy również osób, których koszty uzyskania przychodów są wyższe niż koszty określone w sposób zryczałtowany. Zapoznaj się z informacjami jak rozliczyć wydatki poniesione na dojazdy.

 

Koszty uzyskania przychodu – co obejmują?

Koszty uzyskania przychodu są to wydatki, które ponosisz w celu uzyskania przychodu z danego źródła Twojej pracy. Możesz odliczyć koszty uzyskania przychodu, aby zrekompensować straty, które musisz ponieść, by uzyskać wynagrodzenie. Kwota ta jest stała i niezmienna już od wielu lat. Jakie kwoty możesz odzyskać?

Jeśli mieszkasz w miejscowości, w której pracujesz, to twoje koszty uzyskania przychodu mogą wynosić:

  • gdy uzyskiwałeś dochody z tytułu jednego stosunku pracy, jest to: 111,25 zł miesięcznie i nie więcej niż 1335 zł rocznie,
  • gdy uzyskiwałeś dochody z więcej niż jednego stosunku pracy, jest to: 111,25 zł miesięcznie, i nie więcej niż 2002,05 zł rocznie.

 

Koszty podwyższone uzyskania przychodu – czego dotyczą?

W normach prawnych pojawiło się również miejsce na zastosowanie podwyższonych kosztów uzyskiwania dochodu. Koszty podwyższone mogą wynieść 139,06 zł miesięcznie. Możesz się o nie ubiegać w przypadku, gdy twoje miejsce stałego lub tymczasowego pobytu znajduje się poza miejscowością, w której pracujesz. Dotyczy to miejsca zamieszkania.

Maksymalne koszty uzyskania przychodu, jakie możesz odliczyć to:

  • gdy uzyskiwałeś dochody z tytułu jednego stosunku pracy, jest to: 139,06 zł miesięcznie i nie więcej niż 1668,72 zł rocznie,
  • gdy uzyskiwałeś dochody z więcej niż jednego stosunku pracy, jest to: 139,06 zł miesięcznie i nie więcej niż 2502,56 zł rocznie.

Pamiętaj, że koszty podwyższone nie mogą być przez Ciebie odliczone, jeżeli otrzymujesz dodatek za rozłąkę.

 

Koszty podwyższone – jak je rozliczyć?

Koszty uzyskania przychodu są przeznaczone do obniżenia podstawy opodatkowania. Dzięki nim możesz obniżyć opłacaną przez Ciebie zaliczkę na podatek dochodowy. Koszty podwyższone możesz zastosować po złożeniu odpowiedniego oświadczenia. Musisz w nim poinformować o Twoim miejscu zamieszkania, które znajduje się w innej miejscowości niż Twój zakład pracy i o niepobieraniu dodatku za rozłąkę.

W przypadku, gdy nie złożysz takiego oświadczenia, Twój pracodawca nie może zastosować podwyższonych kosztów uzyskania przychodu przy wyliczeniu zaliczki na podatek dochodowy. Istnieje również możliwość rozliczenia kosztów wyższych, niż te określone ustawowo. Musisz wtedy mieć imienny bilet okresowy, na którego podstawie zostaną Ci rozliczone realne koszty dojazdu do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *