Koszty autorskie uzyskania przychodu – zmiany w 2018 roku. Zobacz, czy Ciebie też to dotyczy

W styczniu 2018 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o PIT. Na liście zawodów obejmujących koszty autorskie w wysokości 50% zaszły spore zmiany. Lista działalności z preferencyjnymi kosztami uzyskania przychodu została mocno zawężona. Sprawdź, czy Twój zawód się tam znajduje.

 

Czy mogę rozliczyć koszty autorskie uzyskania przychodu?

Prawo autorskie to każdy z przejawów działalności twórczej posiadający indywidualny charakter działalności. Przeznaczenie i jego wartość jest nieistotna z punktu widzenia prawnego. Zmiany, które zaszły w 2018 roku, mocno uszczupliły listę zawodów mających prawo rozliczać koszty autorskie z 50% stawką.

Prawo do rozliczenia kosztów autorskich przysługuje Ci, gdy:

  • uzyskujesz zapłatę za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, przemysłowego, zdobniczego lub znaku towarowego,
  • korzystasz z praw autorskich i praw pokrewnych lub rozporządzasz tymi prawami,
  • otrzymujesz opłatę licencyjną za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii, układu scalonego, wzoru użytkowego, przemysłowego lub zdobniczego – w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną.

 

Lista działalności uprawnionych do 50% kosztów przychodów – zmiany

Wiadomość, która powinna Cię ucieszyć, to fakt, że zgodnie ze zmianami limit rozliczania 50% kosztów został powiększony z 42,784 zł na 85,527 zł. Jest to górna granica pierwszej skali podatkowej.

Limit ten obejmuje koszty autorskie od przychodów z następujących działalności:

  • artystycznej w dziedzinach sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinach wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, wokalistyki i scenografii,
  • twórczej: w zakresie architektury (architektura wnętrz i krajobrazu), urbanistyki, literatury pięknej, muzyki, sztuk plastycznych, fotografiki, programów komputerowych, twórczości audiowizualnej, choreografii, lutnictwa artystycznego, dziennikarstwa i sztuki ludowej,
  • naukowo dydaktycznej i badawczo rozwojowej,
  • w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów dźwięku i obrazu, kaskaderów, montażystów,

Koszty autorskie mogą być rozliczane również na podstawie umowy o pracę. W tej sytuacji to pracodawca musi ocenić, czy wynagrodzenie, które otrzymujesz, obejmuje działalność z wyżej wymienionych profesji.

 

Koszty autorskie PIT – Jak je rozliczyć?

Koszty autorskie musisz rozliczyć za pomocą rocznej deklaracji PIT-36 lub PIT-37. Wybór formularza zależy od tego, czy prowadzisz działalność gospodarczą, czy jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Zeznanie PIT możesz wypełnić ręcznie i złożyć w wybranym przez Ciebie urzędzie skarbowym. Istnieje także opcja jego wysyłki przez pocztę. Najszybszym z dostępnych sposób jest złożenie PIT przez e-deklaracje. Jest to program do wypełniania PIT online. System wskaże Ci, jakie pola musisz uzupełnić, wykona za Ciebie potrzebne obliczenia, a następnie wyśle deklarację do wskazanego urzędu skarbowego. Po przetworzeniu zeznania otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które będzie dla Ciebie gwarancją złożenia deklaracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *