Karta podatkowa: PIT-16A – jak rozliczyć się za jej pomocą?

Deklaracja PIT-16A jest przeznaczona dla podatników, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej. Czas, który masz na złożenie zeznania podatkowego, to 31 stycznia. Spójrz na to, jakich terminów musisz dotrzymać i czego potrzebujesz, żeby złożyć poprawnie wypełniony PIT-16A.

 

Karta podatkowa – co to jest?

Karta podatkowa jest jedną z najprostszych możliwych form opodatkowania. Polega ona na płaceniu stałej kwoty podatku – pamiętaj, że jeżeli firma nie zarabia, również musisz ją zapłacić. Z tej formy opodatkowania nie mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. Zależy to od rodzaju działalności, jaką wykonujesz – lista wynosi ponad 100 pozycji. W tej formie mogą rozliczać się zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność, jak i spółki cywilne.

Zaletą, jaką niesie za sobą karta podatkowa jest fakt, że gdy zdecydujesz się na taki tryb rozliczania, nie musisz martwić się o prowadzenie tradycyjnej księgowości. Obniży to koszty prowadzenia firmy. Na wysokość podatku rozliczanego za pomocą karty podatkowej ma również wpływ liczba pracowników w firmie jak i liczba osób zamieszkujących miejscowość, w której zarejestrowana jest firma.

 

Karta podatkowa: prawa i obowiązki

Zanim zdecydujesz się na rozliczenie w formie karty podatkowej, rozważ za i przeciw wynikające z tego rozwiązania. Udogodnienia, do jakich zyskasz prawo, to:

  • brak obowiązku składania zeznań podatkowych,
  • zwolnienie z prowadzenia ksiąg,
  • brak obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Musisz pamiętać, że masz natomiast obowiązek wydawania rachunków i faktur potwierdzających sprzedaż towaru lub wykonania danej usługi. Jeśli składasz PIT-16A, nie możesz:

  • rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
  • korzystać z ulg i odliczeń, poza składką na ubezpieczenie zdrowotne,
  • rozliczać się wspólnie z małżonkiem – nawet w przypadku innych przychodów, poza kartą podatkową.

 

PIT-16A krok po kroku

Jeśli wybrałeś tę formę rozliczenia się, musisz pamiętać o złożeniu do wybranego przez Ciebie urzędu skarbowego pisma PIT-16. Termin, do kiedy musisz to zrobić, to 20 stycznia. Nie musisz tego robić w przypadku, gdy w poprzednich latach wypełniałeś już PIT-16A. W przyszłości będziesz musiał złożyć tylko PIT-16A, chyba, że:

  • zlikwidujesz działalność do 20 stycznia w danym roku,
  • złożysz przeciwną deklarację, co będzie świadczyło o braku chęci rozliczania się na zasadzie karty podatkowej.

Pamiętaj, że do zeznania PIT-16A nie należy dodawać dodatkowych załączników. Jeśli masz do rozliczenia inne przychody, zrób to za pomocą innej deklaracji.

 

PIT-16A – złóż go przez e-deklaracje

Po spełnieniu wszystkich kryteriów i przystąpienia do uzupełnienia deklaracji PIT-16A, warto zainteresować się złożeniem PIT-16A online. Koniec stycznia to czas, w którym wielu przedsiębiorców rozlicza go na ostatnią chwilę, możesz więc natknąć się na duże kolejki w urzędach skarbowych. Wypełnienie deklaracji przez internet to zdecydowanie najszybsza metoda na rozliczenie. Uzupełnienie całego zeznania trwa zaledwie kilka minut i jest bardzo intuicyjne. Program wskaże Ci pola, w które należy wpisać dane, a następnie sam dokona koniecznych obliczeń.

Po uzupełnieniu deklaracji, program wyśle ją do wybranego urzędu skarbowego. W momencie, gdy pismo zostanie zaakceptowane, otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które będzie dla Ciebie gwarancją złożenia deklaracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *