Jak wypełnić i rozliczyć PIT-38? Rozlicz się przez internet

Większość rozliczeń z urzędem skarbowym przypada na koniec kwietnia każdego roku. Wtedy zeznania podatkowe składają też osoby, których przychody z poprzedniego roku pochodzą z kapitałów pieniężnych. Rozliczają się one na deklaracji PIT-38. Nie wiesz, jak wypełnić i rozliczyć PIT-38? Uzupełnienie tego druku może wydawać się skomplikowane. W rzeczywistości wystarczy poznać kilka zasad, by bez problemów rozliczyć się z przychodów.

 

Kto wypełnia deklarację, czyli dla kogo PIT-38

Jeżeli zastanawiasz się, dla kogo PIT-38 jest obowiązkową deklaracją do złożenia, przyjrzyj się poniższym regulacjom. Powinieneś wypełnić ten rodzaj dokumentu, jeżeli rozliczasz się z przychodów pochodzących z:

  • odpłatnego zbycia:
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną,
  • pozostałych papierów wartościowych,
  • pożyczonych papierów wartościowych (wtedy rozliczasz przychód z tzw. sprzedaży krótkiej),
  • pochodnych instrumentów finansowych,
  • objęcia:
  • udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną,
  • wkładów w spółdzielniach w zamian za niepieniężny wkład (inny niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa).

Nie masz pewności, czy każdy z podatników powinien złożyć ten rodzaj deklaracji i dla kogo PIT-38 jest obowiązkiem? Na podstawie tego dokumentu z urzędem skarbowym musi rozliczyć się każda osoba, która uzyskała przychody z kapitałów pieniężnych. Pamiętaj, że przychód ze zbycia papierów wartościowych jest opodatkowany zawsze, również wtedy, gdy podatnik z jakiegoś powodu nie otrzyma przychodu.

 

Jak wypełnić i rozliczyć PIT-38 najprostszym sposobem?

Nie wiesz, jak wypełnić i rozliczyć PIT-38, by bez komplikacji rozliczyć się z zeszłorocznych przychodów? Podstawowym dokumentem, jakiego będziesz potrzebować, jest PIT-8C. Powinien wystawić do każdy dom maklerski, za pośrednictwem którego dokonywałeś transakcji w poprzednim roku. Na przekazanie Ci dokumentu ma czas do końca lutego. Co ważne, nawet, jeśli tego nie zrobi – nadal ciąży na tobie obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym.

Jak wypełnić PIT-38 i uniknąć popełnienia błędu? Ważnym elementem są pola A i B, w których musisz wpisać aktualne informacje – nawet, jeśli inne podałeś brokerowi. Istotne są też rubryki 45 i 46 w dokumencie PIT-8C. Przepisz je do pól 20 i 21 w swoim zeznaniu, jeśli nie zauważyłeś w nich nieprawidłowości. W przeciwnym wypadku sam musisz dokonać obliczeń.

 

PIT-38 najszybciej przez internet

Sposoby na dostarczenie PIT-38 są takie same, jak w przypadku pozostałych deklaracji podatkowych. Jak wypełnić PIT-38, żeby najszybciej otrzymać zwrot podatku? Rozwiązaniem, z którego korzysta coraz więcej osób, jest wypełnienie PIT-38 przez internet. Program online jest dostępny dla każdego podatnika, a do jego wysłania wystarczy jedynie kwota przychodu za poprzedni rok.

PIT-38 wypełnisz bez wychodzenia z domu, a program poprowadzi Cię krok po kroku przez pola, które powinieneś uzupełnić. Pod koniec sprawdzi poprawność wpisanych danych, a po przesłaniu deklaracji udostępni Ci potwierdzenie dostarczenia dokumentu. UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, da Ci pewność, że przetwarzanie dokumentu zostało poprawnie zakończone i dotarło do urzędu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *