podatek od sprzedaży nieruchomości

W jaki sposób rozliczyć sprzedaż nieruchomości w PIT?

Sprzedałeś dom lub mieszkanie i zastanawiasz się, w jaki sposób rozliczyć się z tego faktu? Podatek od sprzedaży nieruchomości jest obowiązkowy. Istnieją jednak pewne odstępstwa, które mogą umożliwić uniknięcia opodatkowania za zbycie swojego dobytku. Dowiedz się, jak możesz to zrobić

Uwzględnienie sprzedaży w deklaracji PIT-39

Bardzo długa lista obowiązków i rzeczy, o których musimy pamiętać przy sprzedaży domu lub mieszkania często przyprawia o zawrót głowy. W stosie formalności nie możemy zapomnieć o rozliczeniu z urzędem skarbowym. Podatek od sprzedaży nieruchomości należy zapłacić w przypadku sprzedaży:

  1. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  2. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. nieruchomości lub jej części,
  4. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego,
  5. udziału w nieruchomości.

Warto pamiętać, że zbycie naszej nieruchomości należy zgłosić na formularzu PIT-39. W tym wypadku obowiązuje opodatkowanie o wysokości 19%. Podatek należy odprowadzić od dochodu ze sprzedaży. Przychód może też zostać obniżony o ewentualne koszty.

Podatek od sprzedaży nieruchomości – jak go uniknąć?

Wielu podatników zastanawia się nad tym, czy mogą uniknąć zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości? Istnieją sytuacje, w których jest to możliwe. Jedną z nich, jest odczekanie pięciu lat od czasu nabycia nieruchomości do momentu jej sprzedaży. W takim przypadku jedyny obowiązek to zgłoszenie zbycia domu czy mieszkania do urzędu skarbowego.

Podatnicy muszą pamiętać o tym, że termin 5 lat obowiązuje w odniesieniu do roku podatkowego. To oznacza, że w wypadku kupna mieszkania w czerwcu 2017 roku, terminem, w którym może ono zostać sprzedawane bez konieczności opłacenia podatku to styczeń 2023 roku.

Własne cele mieszkaniowe, a konieczność zapłaty podatku?

Czekanie kilku lat, nie jest jedynym sposobem na uniknięcie opodatkowania. Podatnicy mogą również przeznaczyć dochody uzyskane z przychodu ze sprzedaży na wydatki związane z tzw. celami mieszkaniowymi. Czas na to wyznaczony, to pełne 2 lata podatkowe od momentu zbycia nieruchomości. Wyżej wymienione wydatki obejmują:

  • spłatę kredytów hipotecznych, zaciągniętych przed sprzedażą nieruchomości,
  • zakup budynku mieszkalnego,
  • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  • remont posiadanego już mieszkania,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W tych sytuacjach podatek od sprzedaży nieruchomości nie będzie obowiązkowy. Warto pamiętać o tym, że na cele mieszkaniowe powinna zostać przeznaczona cała kwota ze sprzedaży mieszkania. W innym wypadku koniecznie będzie uiszczenie podatku z odsetkami od niewykorzystanej kwoty. Odsetki skarbowe w 2018 roku wynoszą 8%, a więc warto zagospodarować całą kwotę osiągniętą ze sprzedaży mieszkania w ciągu dwóch lat podatkowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *