ksiegowosc pit rozliczenie

Rozliczanie PIT – do kiedy i jak rozliczyć?

Polskie prawo podatkowe wyznacza kilka dat rozliczeń PIT-ów. Każda z nich dotyczy pewnej grupy lub pojedynczych dokumentów. Przekroczenie jej wiąże się z karą finansową. Jak najszybciej złożyć rozliczenie PIT? Do kiedy musisz złożyć zeznanie jako pracownik lub pracodawca? Przeczytaj, ile masz czasu na rozliczenie się z urzędem.

Terminy składania PIT-ów

Deklaracje podatkowe, które należy wypełnić i złożyć do końca stycznia, to formularze: PIT-16A, który dotyczy osób składających kartę podatkową, PIT-19A jest dla osób duchownych odliczających składkę zdrowotną od ryczałtu, PIT-28 to dokument dla osób, które rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Należy jednak pamiętać, że podatnicy, którzy uzyskują przychody z tytułu dzierżawy lub najmu, rozliczające się na formularzu PIT-28 powinny go złożyć do 20 dnia następnego miesiąca. Jeżeli jednak przychód tego rodzaju został uzyskany w grudniu, to podatnik ma czas do końca roku.

Największą grupę podatników w Polsce stanowią osoby rozliczające się w kwietniu. Jeśli Ciebie też czeka to rozliczanie PIT, do kiedy masz na nie czas? Termin ostateczny to 30 kwietnia i dotyczy on formularzy: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Ze względu na popularność tych deklaracji nie warto czekać na ostatnio chwilę z ich składaniem, ponieważ można trafić na długą kolejkę w urzędzie. Po co tracić czas? Lepiej wypełnić ten dokument przed czasem i złożyć w urzędzie.

Formularz PIT-40A dotyczy podatników, którzy pobierają finansowanie, takie jak emerytura albo renta. Osoby rozliczające się przy pomocy tego PIT-u mają bardzo ułatwioną sytuację, ponieważ formularz ten wypełnia za nich Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Organ odpowiedzialny nie tylko wypełnia, ale też składa to rozliczanie PIT. Do kiedy ma czas na jego sfinalizowanie? W przypadku formularza PIT-40A jest to ostatni dzień lutego. To udogodnienie sprawia, że podatnik jest zwolniony z obowiązku poprawnego wypełnienia i złożenia na czas tego zeznania.

Rozliczenie PIT – do kiedy pracodawca ma czas na jego złożenie?

Polskie prawo podatkowe przewiduje osobny czas na złożenie przez pracodawców rozliczeń dotyczących pracowników np. PIT-11. W zeznaniach tych zawarte są między innymi informacje o pobranych składkach. Pracodawca ma czas do końca stycznia na złożenie deklaracji w formie papierowej.

Dogodną i szybką formą jest złożenie deklaracji drogą elektroniczną i w takim przypadku jest inny przedział czasowy na rozliczenie PIT. Do kiedy elektroniczne PIT-y mogą wpływać? Pracodawca ma czas na złożenie dokumentów przez internet do 28 lutego.

Rozliczenie PIT – do kiedy można się rozliczać przez internet?

Elektroniczne rozliczenia składane przez podatników podlegają takim samym terminom jak te papierowe składane w urzędzie. Jest to jednak najwygodniejsze i najszybsze rozwiązanie, ponieważ wystarczy pobrać program do wypełniania e-deklaracji i uzupełnić dokument zgodnie z instrukcjami, jakie podaje program. Potem jednym kliknięciem wysyłam się deklarację, która od razu trafia do urzędu. Dzięki tak sprawnemu działaniu systemu, e-deklarację można złożyć nawet przed samym końcem terminu rozliczania zeznań. To idealne rozwiązanie dla zapracowanych osób, które nie mają czasu na stanie w urzędowych kolejkach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *