odliczenia dla twórców

Odliczenia dla twórców w PIT 2019. Kto musi być gotowy na zmiany?

Rok 2018 przyniósł za sobą podwojenie limitu dotyczącego odliczenia od podatku. Transformacji uległy też przepisy obejmujące listę zawodów, które dają uprawnienia do korzystania z podwyższonych kosztów autorskich. Nowelizacja ustawy o PIT sprawiła, że to grono mocno się uszczupliło. Przeczytaj, czy te zmiany mogą Cię dotyczyć.

Jak uzasadnić preferencyjne koszty uzyskania przychodu?

Preferencyjne koszty uzyskania przychodu są już od dawna stosowane przy rocznych rozliczeniach. Jednak to od 2018 roku ustawodawca przyznał prawo do wyższych kosztów dla twórców, którzy ponoszą spore wydatki przy swojej pracy. Mowa o kwocie w wysokości 85 528 zł.

Koszty w wysokości 50% można odliczyć i co za tym idzie zmniejszyć kwotę koniecznego podatku do zapłaty. Co więcej, nie ma konieczności ich dokumentowania do określonego limitu. Twórcy mogą liczyć też na odliczenie wyższych kosztów, niż rzeczywiście pozwala na to limit. Dotyczy to przypadków, w których twórca jest w stanie udowodnić organom podatkowym, ich faktyczne poniesienie.

Kto skorzysta z 50% kosztów uzyskania przychodu?

Zgodnie z nowelizacją przepisów, katalog działalności twórczej jest zamknięty i wyklucza obecnie sporo zawodów, które do tej pory miały możliwość korzystania z 50% stawki kosztów uzyskania przychodu. Po zmianach wyższe odliczenia od podatku będą dotyczyły osób uzyskujących przychody z działalności:

  1. w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów i scenarzystów,
  2. artystycznej, w dziedzinie sztuki estradowej i aktorskiej, sztuki tanecznej i cyrkowej, reżyserii, z zakresu dyrygentury, kostiumografii, scenografii, instrumentalistyki i wokalistyki,
  3. twórczej w zakresie architektury (wliczając w to architekturę krajobrazu i wnętrz), sztuk plastycznych, literatury pięknej, urbanistyki, muzyki, twórczości audiowizualnej, fotografiki, choreografii, programów komputerowych, lutnictwa artystycznego, dziennikarstwa i sztuki ludowej,
  4. publicystycznej,
  5. naukowo-dydaktycznej lub badawczo-rozwojowej.

Odliczenia od podatku – kto straci na nowych przepisach?

Nowe przepisy uderzą w przedstawicieli takich zawodów jak: copywriterzy, tłumacze, geodeci, projektanci mody czy graficy komputerowi. Do tej pory mogli oni skorzystać z podwyższonych kosztów. Obecnie, nie będzie już to możliwe.

Profesje, które nie znalazły się w katalogu uprawnionych do 50% kosztów, mogą rozliczać się na podstawie:

  • umowy o zlecenie lub dzieło – w tym wypadku jest to wartość 20% kosztów,
  • umowy o pracę – ryczałtowe odliczenie kosztów w wysokości 111,25 zł rocznie.

Odliczenia od podatku w powyższych wartościach, nie są niestety tak korzystne, jak miało to miejsce przed wprowadzeniem zmian. Warto dodać, że nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może być różnie interpretowana. To oznacza, że organy podatkowe będą mogły kwestionować poszczególne działania w ramach stosowania preferencyjnych kosztów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *