epit

Nowa usługa dla podatnika. Twój e-PIT, jakie zmiany czekają Cię w 2019 roku?

Od 2019 roku Ministerstwo Finansów upraszcza procedurę składania deklaracji podatkowych. Nowa usługa o nazwie Twój e-PIT pozwoli na uniknięcie kolejek w urzędach i błędów popełnianych przy samodzielnym uzupełnianiu PIT. Zeznania będą wypełniane przez Krajową Administrację Skarbową. Z nowego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby rozliczające się za pomocą PIT-37 i PIT-38.

Twój e-PIT w 2019. Na czym to polega?

Nie wiesz, na czym będzie polegać nowe rozwiązanie Twój e-PIT? Udogodnienie pozwoli na zwolnienie podatnika z konieczności uzupełnienia deklaracji podatkowej i dostarczenia jej osobiście lub listownie do wybranego urzędu skarbowego. Wszystko to odbędzie się przy pomocy portalu podatkowego. Nowości obejmą też załączniki do zeznań i dokumenty zawierające dane o prawach do korzystania z poszczególnych ulg i odliczeń.

Niezbędne dane będą pobierane z systemu Krajowej Administracji Skarbowej i rejestrów zewnętrznych instytucji. Od dnia 15 lutego 2019 roku KAS przygotuje deklaracje podatników, na podstawie danych od płatników. Analizowane będą też zeszłoroczne zeznania (np. te dotyczące praw do poszczególnych ulg). W przyszłym roku kalendarzowym (tj. 2020), będzie możliwe skorzystanie z usługi Twój e-PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy rozliczają się poprzez PIT-36 i PIT-36L.

Jakie możliwości niesie za sobą nowa usługa?

Dzięki nowemu rozwiązaniu podatnik nie musi składać wizyty w urzędzie skarbowym. Krajowa Administracja Skarbowa uzupełni deklarację za niego. Nie potrzeba do tego wcześniej złożonych wniosków czy formularzy, nastąpi to automatycznie. Do dnia 15 lutego zeznanie podatkowe powinno pojawić się na portalu podatkowym, gdzie każdy będzie mógł:

  • zrezygnować z e-PIT i rozliczyć się samemu,
  • zaakceptować Twój e-PIT, bez wprowadzania poprawek,
  • wskazać organizację pożytku publicznego, na którą chce przekazać 1% podatku,
  • uzupełnić dane dotyczące odliczeń i ulg, a następnie zaakceptować dokument,
  • nie wykonywać żadnych czynności.

W przypadku ostatniej sytuacji, jeśli podatnik nie podejmie żadnego działania, to jego zeznanie zostanie rozliczone automatycznie z dniem 30 kwietnia.

Inne opcje złożenia deklaracji podatkowych, a Twój e-PIT

Wejście w życie usługi Twój e-PIT, nie ograniczy możliwości złożenia zeznania przy pomocy innych form. Każdy z podatników będzie mógł dostarczyć deklarację osobiście czy wysłać ją za pomocą poczty. Warto pamiętać też o e-deklaracjach. Dokumenty składane w tych formach będą przechodziły proces rozpatrzenia w pierwszej kolejności.

Dlaczego warto rozliczać się przy pomocy e-deklaracji? Jedną z zalet tego rozwiązania jest możliwość kontroli nad tym, co ostatecznie znajdzie się na składanym zeznaniu. To podatnik decyduje jakie informacje, ulgi i odliczenia zostaną zawarte na formularzu. W przypadku uzupełniania PIT przez KAS, część danych mogłaby nie zostać uwzględniona, a my musielibyśmy poświęcać nasz czas na korektę.

Rok 2019 to czas, w którym Twój e-PIT wejdzie w życie po raz pierwszy. Będzie to dotyczyło osób rozliczających się przez PIT 37 lub PIT 38. W 2020 z tego rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy składający PIT-36 i PIT-36L. Działania te mają dążyć do automatyzacji składania zeznań i zmniejszenia obowiązków podatników. Ministerstwo Finansów poprzez powyższe zmiany chce wprowadzić prosty, przyjazny i przejrzysty system podatkowy w Polsce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *