pit przedsiebiorcy

Jakie dokumenty potrzebne są, by złożyć PIT – przedsiębiorcy w Polsce

W Polsce prawo podatkowe przewiduje, że każdy przedsiębiorca, który osiąga przychód, jest objęty obowiązkiem wykazania go i rozliczenia na formularzu PIT. Przedsiębiorcy mają czas do końca kwietnia na dostarczenie tego dokumentu do urzędu skarbowego np. gdy rozliczają się na formularzu PIT-36 lub PIT-36L. Rodzaj formularza, na jakim rozlicza się przedsiębiorca, zależy od zasad wg, których się rozlicza. Co trzeba wiedzieć o zeznaniu PIT przedsiębiorcy i jakie dokumenty trzeba przygotować, by dobrze go rozliczyć?

PIT przedsiębiorcy – który formularz wybrać?

Zakładając firmę w Polsce, przedsiębiorcy mają możliwość wyboru formy opodatkowania dochodów generowanych przez działalność. Od tego wyboru zależy też, na jakim rodzaju formularza PIT przedsiębiorcy muszą rozliczyć osiągane przychody. Do wyboru są takie dokumenty podatkowe, jak:

  • PIT-36 – należy wybrać ten formularz, jeśli firma rozlicza opodatkowanie za zasadach ogólnych zgodnie ze skalą podatkową,
  • PIT-36L – dokument ten jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się wg stałego oprocentowania 19% za zasadach podatku liniowego,
  • PIT-28 – na tym formularzu rozliczają się firmy płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-16A – ta forma rozliczenia przeznaczona jest dla firm, które rozliczają się zgodnie z kartą podatkową.

Ogólne zasady dotyczące formularza PIT-36

PIT-36 jest dla podatników, którzy opodatkowują dochody swojej firmy na ogólnych zasadach. Co zawiera taki PIT? Przedsiębiorcy na tym dokumencie wykazuje jedynie dochody, które uzyskała firma ze źródła podlegającego podatkowi progresywnemu. Ostateczny termin składania formularza PIT-36 to 30 kwietnia następnego roku (po roku podatkowym, z którego pochodzi rozliczenie, np. rozliczenie dotyczy przychodów uzyskanych w 2018 roku, a więc należy go złożyć do 30 kwietnia 2019 roku).

PIT-36: 3 przykłady, w których należy wybrać takie właśnie rozliczenie PIT. Przedsiębiorcy którzy:

  • mają przychody z własnej działalności gospodarczej i specjalnych działów produkcji rolnej,
  • czerpią dochody z najmu, podnajmu, poddzierżawy lub dzierżawy, opodatkowane skalą podatkową,
  • prowadzą opodatkowane skalą podatkową działy specjalnej produkcji rolnej.

W przypadku wyboru rozliczenia PIT-36 przedsiębiorca nie może skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Jest jeszcze jedna ważna kwestia dotycząca tego rozliczenia PIT. Przedsiębiorcy rozliczający się na tym formularzu nie mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

Dla kogo jest PIT-36L?

PIT-36L to formularz dla tych podatników, uzyskujących przychody pochodzące z działalności gospodarczej pozarolniczej, którzy wybrali metodę obliczania podatku dochodowego jako podatek liniowy wg stałej stawki 19%. Jeśli firma spełnia te warunki, powinna być rozliczana na tym formularzu PIT. Przedsiębiorcy opłaca się to rozliczenie, bo gdy rozlicza się na zasadach ogólnych, mając większe dochody, musi wybrać skalę 32%, a nie 18% (przy mniejszych dochodach).

PIT-28 – kto powinien się na nim rozliczać?

Ten rodzaj formularza mogą wypełniać osoby prowadzące działalność gospodarczą jednoosobową albo spółkę cywilną. PIT-28 musi zostać rozliczony do końca stycznia. Co jeszcze jest ważne w przypadku tego rozliczenia PIT? Przedsiębiorcy rozliczający się na tym formularzu mogą skorzystać z tych samych ulg i odliczeń, co osoby rozliczające się według ogólnych zasad opodatkowania. Jednak trzeba wiedzieć, że nie przysługuje tu ulga na nowe technologie. Podatek w tym przypadku można pomniejszyć o zapłacone składki zdrowotne i ulgę abolicyjną. Należy również pamiętać, że PIT-28 należy złożyć do urzędu do końca stycznia.

Dla kogo jest PIT-16A?

PIT-16A zwany także kartą podatkową, to rozliczenie dla przedsiębiorców płacących stały miesięczny ryczałt. Wysokość opłacanego ryczałtu ustalana jest według:

  • liczby osób zatrudnianych w firmie,
  • rodzaju prowadzonej działalności,
  • wielkości miejscowości, której jest firma.

PIT-16A musi być złożony do końca stycznia. Ważną informacją jest fakt, że ten PIT przedsiębiorcy wymaga zadeklarowania wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne. Kwota ta jest odliczana od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach całego roku podatkowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *