Dlaczego warto rozliczyć PIT online?

Rozliczanie podatków to jeden z najbardziej stresujących obowiązków obywatelskich.  Tymczasem wcale nie musi tak być.  Wystarczy skorzystać z program PIT by nasza deklaracja PIT-37 była w ciągu kilku minut gotowa.

Jak co roku termin na rozliczenie się z fiskusem nadciąga nieubłaganie. By uniknąć stresu i nerwów związanych ze staniem w kolejkach wystarczy pobrać program PIT. Kilka minut przed komputerem wystarczy by rozliczyć się z fiskusem.

 

Argumenty „za” PIT online

  • Łatwość obsługi- z programami do rozliczenia PIT przez internet poradzi sobie każdy, nawet osoby, które na co dzień nie są zbyt biegłe w obsłudze komputera.
  • Bezpieczeństwo- programy PIT są wcześniej testowane przez księgowych więc nie ma obawy co do tego, że zajdzie jakaś pomyłka. Poza tym muszą spełniać określone, wyśrubowane normy bezpieczeństwa więc możemy spać spokojnie. Nasze dane trafią o Urzędu Skarbowego i tylko tam.
  • Program PIT jest darmowy.
  • Wypełnienie PIT online zajmuje dosłownie kilka minut. Jest to więc najszybsza opcja do rozliczenia się z fiskusem, no i nie trzeba wychodzić z domu by spełnić swój, jako podatnika, obowiązek.
  • Kompleksowość – programy do rozliczenia PIT są stworzone tak, by zawierały w sobie wszystkie najważniejsze i potrzebne informacje. Jest więc tam również miejsce na odpisanie jednego procenta od podatku czy na wprowadzenie ulg podatkowych czy kwoty wolnej od podatku.

 

Program PIT – sprawdź, jakie to proste

Najważniejszym argumentem przemawiającym za rozliczeniem PIT przez internet jest czas potrzebny do uporania się z deklaracją podatkową PIT 37. Dzięki PIT online potrzebować będziemy na to nie więcej niż kilka minut, ale trzeba się przygotować.

Po pierwsze dokumenty: dowód osobisty, plus PIT-11 czyli formularz który dostaliśmy z zakładu pracy, od zleceniodawcy czy z ZUS. Do tego musimy znać wartość przychodu za ub. rok. Te dane są potrzebne przy późniejszym autoryzowaniu formularza. Za to podpis elektroniczny nie jest wymagany.

Potem już wystarczy się zalogować do programu PIT i podążać za wskazówkami. Warto wiedzieć, że program do rozliczenia PIT za nas wyliczy kwoty a także wskaże nam pominięte czy błędnie uzupełnione pola. To dodatkowe ułatwienie i kolejny argument przemawiający za PIT online, wypełniając deklarację ręcznie jesteśmy zdani tylko na siebie.

Po wypełnieniu deklaracji wystarczy autoryzować dane- przez podanie kwoty przychodu za ubiegły rok i już możemy słać wypełniony PIT-37 do urzędu skarbowego.

 

PIT online- poczekaj na UPO

Po odesłaniu formularza do urzędu skarbowego powinniśmy poczekać na UPO czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To mała, ale istotna formalność. Jest potwierdzeniem naszego rozliczenia się z fiskusem jak i potwierdzeniem, że zrobiliśmy to o czasie. Dlatego właśnie ten dokument należy zachować na wypadek kontroli fiskusa. Najlepiej zapisać go na dysku lub wydrukować i dołączyć do innych dokumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *